Hakkımızda

Kurucumuz

Hamdi Dalan

1911-2000

Zeytinyağlı sabun denildiğinde akla ilk gelen marka Dalan, 1941 yılında İzmir'de Hamdi Dalan tarafından kuruldu. Bundan 74 yıl önce İzmir, Agora, Namazgâh'taki küçük bir sabunhanede üretime başlayan Dalan, bugün Yönetim Kurulu Başkanı Akın Dalan önderliğinde İzmir Pınarbaşı’ndaki 70.000 m2'lik tesiste, en son teknoloji ile sabun, kozmetik ve gliserin üretimi yapan ve beş kıtada 100'ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin önde gelen kurumlarından biri haline gelmiştir.

Ürünlerinde geçmişin saflığını günümüzün modern teknolojisiyle dengeli bir şekilde birleştiren Dalan, kurulduğu günden bu yana pirinalı sabun üretiminde liderliğini korumaktadır. Dalan Antik ise geleneksel pirinalı, beyaz ve defneli çeşitleri ve %100 zeytinyağlı, % 100 el yapımı, % 100 doğal olmasıyla şirketin en çok öne çıkan ürünüdür.

Dalan, pirinalı sabunla birlikte; kalıp sabun, kozmetik, gliserin konusunda da yılda 50 bin tonluk üretimi ile Türkiye’nin ilk üç büyük üreticisi arasında yer almaktadır.

Dalan ürünleri, 5 kıtada 100 ülkeye ihraç edilmektedir. Üretiminin % 60’ini dış pazarlara sunan Dalan, yurtdışında Diana, Nancy, Cindy, Alara, Adalya ve Roxy alt markalarıyla da tanınmaktadır. Türkiye genelinde Ege, Marmara, Güney Doğu Anadolu, Orta Anadolu ve Ulusal Zincir Mağazalar olmak üzere 5 bölge müdürlüğüne sahip olan Dalan, Türkiye geneline dağılan bayileri ile hizmet vermektedir. 79. yılında sabun üretimindeki büyük tecrübesini ve güvenilirliğini yakın zaman önce kozmetiğe taşıyan Dalan, d'Olive markasıyla zeytinyağının doğallıktan gelen gücünü ürünlerine yansıtmaktadır ve zeytinyağlı kozmetik ürünleri konusunda da liderliği hedeflemektedir. Dalan d’Olive’in ürün yelpazesinde şampuan, saç kremi, sıvı sabun, yüzde 100 zeytinyağlı kalıp sabun, yoğun bakım kremi, vücut kremi, duş jeli ve vücut yağı bulunmaktadır.

Kalıp ve sıvı sabunlardan, duş jelleri, vücut losyonları, saç kremi el ve vücut kremi, tıraş kremi ve şampuan gibi kişisel bakım ürünleri ile teknik ve farmasötik gliserin gibi endüstriyel ürünlere 600'dan fazla ürün çeşidi bulunan Dalan, gelecek kuşaklara daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için doğal kaynaklara ve ekolojik sisteme duyarlı, çevre yönetim sistemi kriterlerine uygun üretim yapmaktadır. Bu özellikleri ile "çevre dostu" üretim yapan şirketler arasında yer alan Dalan’ın ISO–9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, ISO–22716:2007 Kozmetik GMP İyi Üretim Uygulamaları Belgesi bulunmakta; üretiminde kullanılan hammaddeler ve üretilen sabunların analiz ve kontrolleri de uluslar arası alanda kabul gören kalite standartlarında gerçekleştirmektedir.

Dalan Kimya, 2000 yılından itibaren katılmaya başladığı ambalaj yarışmalarında bir çok başarıya imza atmıştır. Dalan Kimya’nın almış olduğu başlıca ödüller:

 • Agora Oliveoil soap / 2005 TSE Altın Ambalaj Ödülü
 • Dalan Gliserinli Oliveoil Soap / 2004  TSE Altın Ambalaj Ödülü
 • Dalan Family Soap / 2004 TSE Altın Ambalaj Ödülü
 • Dalan Innovation / 2004 TSE  Altın Ambalaj Ödülü
 • Dalan Fruits / 2004 TSE Altın Ambalaj Ödülü
 • Dalan Antik / 2003 World Star Ödülü
 • Dalan Man & Woman / 2003 TSE Altın Ambalaj Ödülü
 • Dalan Waves / 2002  TSE Altın Ambalaj Ödülü
 • Dalan Roxy Toz Sabun / 2001 TSE Altın Ambalaj Ödülü
 • Diana Fruit Harmony / 2001  TSE  Altın Altın Ödülü
 • Cindy  Dream Flowers / 2001  TSE  Altın Ambalaj Ödülü

Hamdi Dalan'ın söylemiş olduğu "Başarı, üstün çalışmak ve yerinde azami tasarruf ile olur" sözünü kendine ilke edinen Dalan Kimya, bu prensip ile çalışarak, geçmişte olduğu gibi yarın da teknolojinin, kalitenin ve güvenin merkezi olmaya devam edecektir.

Dalan, 79. yılında da geçmişinden aldığı güç, güven ve tecrübesiyle büyümesini sürdürecektir...