Tesis ve Makine

Dalan Kimya tesisleri toplam 70.000 m²’lik bir arazi üzerine yerleşmiştir. Bu alanın 30.000 m²’si ana üretim tesisleri, depolama ve hammadde stok alanlarından oluşmaktadır.

Dalan Kimya bilgisayar ortamında kontinü sistemde sabunlaştırma işlemini yapmakta, son teknolojileri kullanarak ürünlerini üretmektedir.

Asırlardan beri formülü aynen korunan geleneksel %100 zeytin özlü saf pirina sabunu ise el yapımıdır. Ege Bölgesi’nin zeytinlerinden elde edilen pirina yağı, Aydın Köşk’te kurulu Dalan Yağ Fabrikası’nda üretilerek, Dalan Kimya’da pirina sabunu üretiminde kullanılmaktadır.

Sabun üretiminde kullanılan hammaddeler ve üretilen ürünlerin analiz ve kontrolleri TS-54 standartlarında (Türkiye’nin belirlemiş olduğu sabun standartlarını belirtir); sabunun yan ürünü olan gliserin üretimi analiz ve kontrolleri ise TS-829 (Türkiye’nin belirlemiş olduğu gliserin standartlarını belirtir), USP-32 ( United States Pharmacopeial - Amerika Birleşik Devletleri’nin belirlemiş olduğu gliserin standartlarını belirtir) ve EUROPEAN PHARMACOPOEIA 4 (Avrupa Birliği ülkelerinin belirlemiş olduğu gliserin standartlarını belirtir) standartlarında belirlenmiş olan ürün spesifikasyonlarına uygun bir biçimde yapılmaktadır.

Dalan Kimya Türkiye’nin en büyük geleneksel %100 zeytin özlü saf pirina sabunu üreticisidir. Kalıp sabun, gliserin, cips ve granül üretiminde ise Türkiye’nin ilk üç büyük üreticisi arasında yer almakta.